Kuidas arvutada prinditava pildi suurus ja PPI?

Mida tähendab PPI? Selleks, et printida kvaliteetseid fotosid, tuleks kõigepealt endale selgeks teha PPI (Pixel Per Inch) tähendus. Pixlid sinu digikaameras või arvutiekraanil konverditakse prinditavale fotole punktideks. Mida rohkem pixeleid on ühe tolli kohta, seda teravam ja selgem tuleb prinditav foto.
Rusikareegel: PPI võiks olla vahemikus 200 kuni 400.

Kõrge kvaliteediga foto printimiseks on vaja kõigepealt teada, kui suurt fotot soovitakse printida ja millised on faili mõõtmed pixelites (nt 3000px x 2000px). Kui need parameetrid on teada, saame välja arvutada, milline peaks olema PPI, et saada kvaliteetne väljaprint.

Palju oleneb ka sellest, milliselt kauguselt pilti vaatama hakatakse. Kui on tegu suuremõõtmelise fotoga ja seda vaadatakse nt 2-3 meetri kauguselt, siis võib PPI olla vabalt ka 100 või veel vähemgi.

PPI arvutamine:
PPI = pildifaili laius või kõrgus (pixelites) / prinditava pildi laiuse või kõrgusega (inch).

Ehk siis nt meil on pildifail mõõtudega 6000 x 4000 pixelit ja soovime seda printida suuruses 30 x 20 in. Siis laiuse PPI oleks 6000/30=200 ja kõrguse PPI oleks 4000/20=200, mis annaks meile kvaliteetse väljaprindi. Kui soovida aga printida suuremat pilti, nt 60 x 40 in, siis oleks PPI laiusele 100 ja kõrgusele 100, mis annaks ka rahuldava tulemuse, aga mitte enam hea.

Või teistpidi. Näiteks soovime printida fotot suuruses 30 x 20 in. Optimaalne PPI sellise suuruse jaoks oleks 65 PPI (vaata allpool olevast tabelist). Faili suurus peaks olema sellisel juhul: kõrgus 1950 pixelit ja laius 1300 pixelit.

Alljärgnevas tabelis on toodud enimlevinumate pildimõõtude kohta välja optimaalsed vaatamiskaugused ehk siis milliselt kauguselt on soovitatav antud pilti vaadata ning vastavalt sellele siis ka optimaalne ja ideaalne PPI väärtus printimiseks.

Seega, fotot ei pea alati printima maksimaalse võimaliku PPI väärtusega. Ehk ei ole mõtet printida fotot mõõdus 79 x 30 in PPI väärtusega 300, kui seda hakatakse vaatama 3 meetri kauguselt. Antud pilt oleks 3 meetri kauguselt vaadatuna täiesti aktsepteeritav ka PPI väärtusega 55. Lähedalt vaadates jah veidi “karvane”, aga nii suur pilt ei olegi mõeldud vaatamiseks liiga lähedalt.

Teaduslikumat ja detailsemat juttu loe siit: Resolution