Miks on monitori kalibreerimine oluline?

Mis on monitori kalibreerimine?

i1Display Pro Plus

Kas monitore on vaja kalibreerida? Lühidalt öeldes, jah, iga monitor on soovitav ära/üle kalibreerida. Kalibreerimine pole hädavajalik, kui sa kasutad monitori nt netist uudiste lugemiseks, mängimiseks või tööde puhul, kus ei eeldata täpsete värvide esitamist. Professionaalse fotograafi töös see-eest on kalibreerimine vältimatu. 

Oled sa kunagi mõelnud sellele, et miks su arvuti monitoril kuvatavad värvid ei vasta sellele, mida nägid pildistamise hetkel või miks prinditud foto ei vasta sellele, mida näed oma monitoril? Või oled läinud fotolaborisse kiruma, et prinditud fotodel on värvid täitsa paigast ära. See on sellepärast, et sa näed fotot oma arvuti monitoril täpselt sellisena, kui täpsed või siis paigast ära on selle monitori värvid. Kui laadida foto üles internetti, siis on kindel, et mitte keegi ei näe seda täpselt samasugusena, nagu sina seda näed. Kuna enamuse vaatajate monitorid on kalibreerimata või siis tehase seadetes.

Monitorid on “karbist välja” ehk tehase seadetes kõik erinevad. Isegi kaks identset monitori ei pruugi täpselt samasugust pilti näidata. Aja jooksul monitori värviedastus muutub, LED filtrid hakkavad tuhmuma ning monitor hakkab värve näitama muudetuna. Õnneks on sellele probleemile lahendus. Monitori tuleb regulaarselt kalibreerida, et tagada selle korrektne kontrast, heledus ja värvitemperatuur, mis võimaldavad kuvada tõelisi värve. See on eriti oluline värvikriitiliste tööde puhul, nagu nt tootepildistamised ja kunsti üles pildistamine, kus peab tagama korrektsed värvid.

Monitori kalibreerimiseks on vaja spetsiaalset riistvara, mis USB pesasse ühendatuna riputatakse monitori ekraanile ning hakkab mõõtma talle tarkvara poolt ettekuvatud erinevaid värvitoone. Selle seadeldise nimi on spectrophotometer (photo = valgus, spectro = värvispekter ja meter = mõõtma) või siis ka kolorimeeter. Niisiis mõõdab see seadeldis etteantud värvide valgust.

Üldjoontes on enamus monitore tehase poolt seadistatud liiga heledateks (keskmiselt 180-250 cd). Fototöötluses on standardiks kujunenud, et monitori kalibreerimisel määratakse värvitemperatuuriks 6500 Kelvinit ( D65), heledus 80-120 cd/m² ja Gamma 2.2.

Valearusaamad kalibreerimisest

Apple monitorid ei vaja kalibreerimist

Vale puha. Kuigi nii Apple kui ka teised tootjad kalibreerivad omi monitore juba tehases, siis see ei tähenda, et need monitorid jäävad kalibreerituteks või on kalibreeritud korrektselt. Enamus kalibreerimistarvarasid soovitavad monitore kalibreerida iga 2-6 nädala tagant, veendumaks et kõik on täpne. See on sellepärast, et värvitemperatuur ja ekraani heledustase muutuvad aja jooksul. See tähendab seda, et kui ostmise hetkel oli monitor kalibreeritud 6500 Kelvini peale, siis juba mõne nädala jooksul võib see olla 6300 Kelvinit, põhjustades värvitemperatuuri muutust.

IPS monitore ei pea kalibreerima

IPS monitorid on head ja enim eelistatud fotograafias ning graafilises disainis. Sellegipoolest tuleb ka IPS monitore regulaarselt kalibreerida. IPS monitori olulisim omadus on nende vaatenurk – võime vaadata monitori erinevate nurkade alt, ilma et tekiks värvi või kontrastinihkeid (nagu võib eriti hästi näha laptopidel ja LCD monitoridel), st pilt püsib muutumatuma. See tähendab omakorda täpsemat värviedastust, eriti kui vaadata monitori nurga alt. Sellegipoolest muutuvad aja jooksul ka IPS monitori heledus ning värvitemperatuur ning monitor vajab regulaarset kalibreerimist.

Monitori kalibreerimine nutitelefonivõi tahvelarvuti järgi

Paljud inimesed usuvad, et nutitelefon või tahvelarvuti on täpse värvitemperatuuri edastusega ja soovitavad ka oma arvuti monitor nende järgi kalibreerida. Vastupidi, telefon/tahvelarvuti on üsna kindlalt rohkem paigast ära, kui seda on arvuti monitor. Lisaks sellele muudetakse telefoni heledust pidevalt, seega kuidas saab kindel olla, milline on õige heledustase arvuti monitorile?

Milleks kalibreerida, kui ma ei prindi fotosid

Põhjus on lihtne. See tagab paremad fotod nii sinu arvuti ekraanil, kui ka kliendi arvuti ekraanil ja peamine – juhul kui otsustada ühel hetkel fotosid printima hakata, siis on need korrektsete värvidega. Peamine idee on saavutada kõik monitorid näitama värvitemperatuuri 6500 Kelvinit ja heledustase 100-120 cd/m² peale. Samas tootmise võimalikult efektiivsemaks ja odavamaks muutmise käigus on see eesmärk tihti täitmata jäänud. Ja nii võibki juhtuda, et sinu monitor on vaikimisi näiteks värvitemperatuuriga 5300 Kelvinit (külmem valge toon) ja sinu kliendi monitor on 6500 Kelvinit (soojem valge toon). Kui su monitor on kalibreerimata ja töötlesid sellega fotosid, siis näivad need fotod su kliendile märgatavalt külmema valge tooniga, mis moonutavad aga reaalsust ja fotod ei ole aktraktiivsed. Kalibreerides oma monitori, garanteerid alati värvide õigsuse, nii nagu seda standard ette näeb.

Monitor on juba kalibreeritud, rohkem pole vaja kalibreerida

Vale. Monitori tuleb kalibreerida regulaarselt, kuna LED filtrid tuhmuvad ja seetõttu ka värvid muutuvad. Enamus kalibreerimistarkvarasid soovitavad monitore kalibreerida intervalliga iga 2-6 nädala tagant.